Asset Publisher Asset Publisher

MEDIALNE ŻUBRY

Zima zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy dzikie zwierzęta mają mniej pożywienia w lesie.

Z tego też powodu, już od kilku dni możemy obserwować żubry wychodzące na łąki i polany w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia. Z jednej z takich polan, znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Browsk, całodobowo transmitowany jest obraz, dostępny w Internecie. Żubry online (https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline), bo o tej stronie mowa, dostępna jest dla Państwa przez cały rok, jednak to właśnie zimą najczęściej można zaobserwować tu króla puszczy.  Dlaczego te zwierzęta tak chętnie tu przychodzą? To zasługa leśników, którzy pomagają im przetrwać ten ciężki czas, wykładając różne przysmaki. Sianokiszonka, owies, buraki czy siano, to ich jadłospis na najbliższe miesiące.

Żubr, będąc największym lądowym ssakiem Europy, ma duże zapotrzebowanie na pożywienie – dorosły osobnik może pobrać dziennie nawet do 50 kg paszy! Dlatego też Nadleśnictwo Browsk, przygotowując się na zimowe dokarmianie tych zwierząt, zapewnia na ten cel ok. 200 ton buraków, siana, owsa i sianokiszonki. To powinno wystarczyć, by zaspokoić potrzeby zarówno żubrów, jak i innych gości żubrowej polany.

Co ciekawe, nie tylko dzikie zwierzęta przychodzą tu, by zaspokoić swój głód – nasza kamera uchwyciła ostatnio niecodziennego gościa, który również zasmakował w wykładanych specjałach.