Asset Publisher Asset Publisher

Mysie uszko

Czy wiecie, że niezapominajka (w języku greckim Myosotis) oznacza „mysie uszko”? Niezapominajka nazywana również „niezabudką” (chyba od rosyjskiego) traktowana jest jako symbol pamięci.

Wręczając komuś ten kwiat mówimy: „Nie zapomnij o mnie".

Ale bukiecik niezapominajki może być również zaproszeniem do wspólnego spędzenia czasu. Można dać ją komuś, kogo jeszcze mało znamy, a z kim mamy ochotę się zaprzyjaźnić…

Niezapominajki rosną niemal na wszystkich 
kontynentach, a w Polsce występuje ich 
kilkanaście z około 100 gatunków tego rodzaju.
Gdy kwitną, wyglądają niczym niebo – piękny spektakl „niebieskości".

Błękitne, pełne uroku kwiaty są tak niepozorne, że muszą zwracać na siebie uwagę wołaniem, by o nich nie zapominano. Motyw ten przewija się w wielu legendach. Inne mówią, że niezapominajki są odzwierciedleniem niebieskich oczu Matki Boskiej. Wizerunek niezapominajek pojawia się na licznych kartkach pocztowych, obrazkach, haftach itd.

W dniu 15 maja, obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki jako święta świadomości ekologicznej.

Pomysłodawcą tej inicjatywy był Andrzej Zalewski, dziennikarz Programu I Polskiego Radia, od lat prowadzący program Eko-Radio.

A botanicznie:

Rodzaj niezapominajka należy do rodziny ogórecznikowatych inaczej zwanej szorstkolistnymi – łac. Boraginacea." Drobny, skromny kwiatek wydaje się być bezbronny i wymagać czułej opieki. Tymczasem niezapominajki dobrze sobie radzą w różnych siedliskach. Spośród około 100 gatunków rodzaju niezapominajka, większość z nich woli cieniste, chłodne stanowiska, choć spotkać je można także w strefie bagiennej w pobliżu zbiorników wodnych, suchych łąkach czy strefie alpejskiej. Występują niemal na wszystkich kontynentach. Łączy je podobna budowa pędów i kwiatów. Całe rośliny pokryte są włoskami (to cecha typowa dla rodziny ogórecznikowatych). Kwiaty są malutkie, najczęściej jasnoniebieskie, a u nasady płatków wyposażone w żółte twory nazywane osklepkami.

Wskazują one owadom drogę do nektaru i są dodatkowym elementem dekoracyjnym kwiatów. Niezapominajki są bardzo lubiane jako rośliny ozdobne.

Mało, kto wie, że kwiat ten poza właściwościami dekoracyjnymi może być wykorzystywany również w celach leczniczych. Z niezapominajki można przygotować specjalną nalewkę "niezapominajkową". Zwykle używano jej do leczenia kaszlu, zapalania oskrzeli, gruźlicy, zapalenia krtani i gardła jak również przy krwotokach z nosa. Niezapominajki wykorzystywane były również do tworzenia naparów i odwarów, które stosowano podczas nieżytu układu oddechowego. Dzięki temu udrażniano go, a przez to i zwalczano infekcję.