Aktualności Aktualności

Równonoc wiosenna - pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

Choć w kalendarzu za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca to już dziś 20 marca o 22;58 rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Na czym więc polega różnica między kalendarzowym, a astronomicznym początkiem wiosny.

Za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uznawany jest umownie od wieków dzień 21 marca, natomiast astronomiczny początek wiosny rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na tzw. równiku niebieskim. Wtedy to mamy do czynienia z równonocą wiosenną, a więc dzień i noc mają równo po 12 godzin licząc od wschodu do zachodu słońca i odwrotnie.
Obojętnie czy to 20, czy 21 marca, to już Wiosna! I tą chwilę właśnie dziś odczuwamy.

Wiosna obudziła się na dobre i mimo, że może jeszcze spaść odrobina białego puchu, to  i tak nie utrzyma się on długo, cieszmy się zatem, bo już naprawdę za momencik ziemia znów zacznie obdarowywać nas świeżymi kolorami kwiatów i liści.. Natura zbudzi się do życia, a świat wypięknieje.

Początek kalendarzowej wiosny to także dzień upamiętniający wkład i wartości lasów i leśnictwa dla świata. 21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów.

 

Witamy wiosnę!